Podstawy ginekologii i położnictwa

Po owocach ich poznacie (św. Mateusz). Każdy rozdział tego praktycznego nowego podręcznika położnictwa i ginekologii zaczyna się od cytatu z Sir Williama Oslera. Cytat z Ewangelii św. Mateusza jest odpowiedni do opisania książki i jej autora, ponieważ owoce w niej są dojrzałe, w pełni rumiane i bardzo smaczne. Dale Dunnihoo napisał monografię, która odzwierciedla jego życie, jego praktykę i jego stypendium, a czyniąc tak, obala aksjomat, że nikt nie może pokryć fundamentów samej specjalności. Klucz jest w rozbrajającym stwierdzeniu w przedmowie: Nauczyciele od lat wiedzieli, że efektywna edukacja zależy w dużej mierze od ich zdolności do zdefiniowania tego, co chcą, aby uczniowie wiedzieli i byli w stanie zrobić po zakończeniu ich formalnej edukacji. Większość z nas nie może zdefiniować tej zawartości, chyba że polega na innych.
Dunnihoo jest krystalicznie przejrzysty w każdym rozdziale i używa pogrubionego tekstu, aby podkreślić kwestie, które powinny być rozważane bardziej szczegółowo. Niestety, głębszy nacisk można zinterpretować jako oznaczający to wszystko, co trzeba przeczytać przez tych z nas, którzy mają krótki czas uwagi.
Filozofia autora jest oczywista (otworzyłem książkę losowo) w rozdziale dotyczącym opieki przedporodowej. Jego epigraf, od Oslera, brzmi: Dbaj bardziej o indywidualnego pacjenta niż o szczególne cechy choroby . Dwie frazy dotyczące identyfikacji pacjentów wysokiego ryzyka pojawiają się pogrubioną czcionką w pierwszym akapicie – poradnictwo prekoncepcyjne i nauczaj swoich pacjentów . Uważne rozpatrzenie tych stwierdzeń jest doskonałym ćwiczeniem.
Co z treścią tej książki. Jest klasyczny, staroświecki w swoich wartościach, a jednocześnie nowoczesny. Na przykład autor komentuje w klasycznym stylu: Ludzki laktogen łożyska (hPL) wzrasta w czasie ciąży i przyczynia się do diabetogennego efektu ciąży , ale następnie dodaje aktualną obserwację, Może również brać udział w wydzielaniu insulinopodobnych czynników wzrostu, które z kolei mogą być związane ze wzrostem płodu. Nie ma szczegółowego wytłumaczenia, aby zgubić neofitę, ale przeglądu, a następnie oświadczenia, które otwiera drzwi dla dociekliwego umysłu.
Do rozdziałów w regularnym formacie struktury, funkcji i choroby dodano kilka uroczych rozdziałów osobistych stworzonych na Złotej Regule. Obejmują filozofię praktyki, śmierci i umierania, statystyki ginekologiczne i położnicze oraz zarządzanie praktyką. Te rozdziały są ogólne i informacyjne, a po ich przeczytaniu dobrze się czuje; porada jest dobra, a jeśli jest brana do serca, troska o wyniki powinna być optymalna.
Jako wyzwanie przyjrzałem się dwóm ostatnim problemom. Fajnie jest mieć pomysł na początek, a ja zawiodłem się w podręcznikach, które nie rozpoznają przynajmniej niektórych problemów. Zarówno moczówka prosta w ciąży, jak i zakrzepowa plamica małopłytkowa zostały omówione wystarczająco dobrze, aby ustalić podstawę do postawienia diagnozy i ogólnego odczucia właściwego leczenia.
W książce jest jedna podstawowa słabość: brak odniesień. Potrzeba było autora ponad czterech lat, aby napisać książkę ze swoich zgromadzonych odniesień. Jego czytelnicy zasługują na pozwolenie na źródła naukowe, z którymi można się skonsultować, a przynajmniej powinno być jasne, że używał solidnych, aktualnych dzieł (i wierzę, że on ma) Być może w następnym wydaniu, jeśli ten dostanie czytelnika, na jaki zasługuje, można go przekonać do dodania referencji. Indeks jest bardzo dobry, a ilustracje, głównie rysunki liniowe, są wyraźne i bardzo dobrej jakości. Dyskusje o nowszych aspektach naszej specjalności, oprócz dobrego osądu autora i stylu literackiego, sprawiają, że jestem dumny i zadowolony z przeczytania tej bardzo indywidualnej, ale wszechstronnej książki.
A. Brian Little, MD
Uniwersytet McGill, Montreal, PQ H3G 1Y6, Kanada

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[hasła pokrewne: martwica trzustki, apo napro cena, alteplaza ]